W lipcu br. rząd rozpatrywał wnioski kilku polskich miast o poszerzenie granic kosztem sąsiadujących z nimi gmin. Gminy były zdecydowanie przeciwne. Zwracały uwagę na konsekwencje, także te związane z odszkodowaniami za przejętą infrastrukturę i czerpane z niej korzyści. Gmina Ełk zapowiedziała, że wystąpi o utracone miliony do sądu.
Nowo wybudowane urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, ujęcia wody, stacje uzdatniania, oczyszczalnie ścieków oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne i współpracujące z nimi przepompownie i zbiorniki sieciowe zwiększają wartość zarówno przyłączonych, jak i jeszcze nieprzyłączonych do sieci, niezabudowanych nieruchomości. Ten przyrost wartości może powodować naliczenie odpowiedniej kwoty w opłacie adiacenckiej. Od zwiększonej wartości nieruchomości odprowadzany jest większy gminny podatek. Ponadto nowa infrastruktura stwarza znacznie większe możliwości pozyskania przez gminę potencjalnych inwestorów, a tym samym przyszłych płatników podatku. Stąd jeżeli jedna gmina chce zabrać drugiej uzbrojone tereny, to tak, jakby zamierzała zmniejszyć jej obecne i przyszłe przychody.
Powyższe wyliczenie ma po raz kolejny zwrócić uwagę przedsiębiorstwom władającym urządzeniami wod-kan, że korzystającym (w sensie uzyskiwania korzyści) z urządzeń jest nie tylko podłączony do sieci klient, który zawarł z przedsiębiorstwem umowę, ale także niepodłączony właściciel nieruchomości, kt&oa...