Perspektywa budżetowa Unii Europejskiej na lata 2007-2013 dobiega powoli do końca, podobnie jak kończą się środki finansowe i wsparcie w ramach poszczególnych programów dotychczasowej Narodowej Strategii Spójności, w tym także poszczególnych regionalnych programów operacyjnych. Widać to również po wskaźnikach zadłużenia samorządów, które są obecnie przedmiotem ogólnopolskiej dyskusji.

Według danych na grudzień 2011 r., zawartych w „Postępach realizacji Narodowej Strategii Spójności 2007-2013”, wykorzystano ponad 72% alokacji przewidzianej w tym okresie budżetowania – wynosiła ona ok. 85 mld euro, co stanowiło blisko 20% całej puli środków przeznaczonych przez UE na fundusze strukturalne i Fundusz Spójności, a znaczącą grupę beneficjentów stanowiły samorządy1. Warto też wspomnieć, iż w mijającej perspektywie budżetowej większość środków była przeznaczona na działania związane z konkurencyjnością oraz spójnością społeczną i ekonomiczną, co było wprost powiązane z realizacją celów postawionych przed polityką spójności w tym czasie, czyli m.in. konwergencji oraz podniesienia konkurencyjności i zatrudnienia.
 
Nowe wyzwania
Co prawda, wiele projektów będzie jeszcze realizowanych przez najbliższe lata, ale coraz głośniej rozbrzmiewa już dyskusja nad nowymi wsk...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?