Polityka wsparcia OZE w UE i w Niemczech
W Unii Europejskiej prawo w zakresie zwiększenia udziału energii odnawialnych po raz pierwszy zostało wdrożone w sektorze energii elektrycznej. W 2001 r. przyjęto pionierską dyrektywę o wsparciu i promocji energii elektrycznej produkowanej z OZE1.
Dyrektywa 2002/77/EC przewiduje dla wszystkich państw członkowskich cele, których suma ma doprowadzić do osiągnięcia celu całościowego, jakim jest 21% w konsumpcji energii elektrycznej w 2010 r. Mimo wcześniejszych sukcesów, nie osiągnięto konsensusu w sprawie ustalenia obowiązkowych celów, których nieosiągnięcie wiązałoby się z karami.
Zgodnie z pierwszą propozycją Komisji Europejskiej (EU Commission 2008b), ma się to zmienić wraz z nową dyrektywą o energiach odnawialnych2. Oprócz faktu, iż w przeciwieństwie do dyrektywy 2001/77/EC w nowej zostaną ujęte wszystkie sektory – energii elektrycznej, ogrzewania/chłodzenia i transportu – nowa dyrektywa będzie również zawierać obligatoryjne cele dla poszczególnych państw. Nawet jeśli dyrektywa ta nie ujmuje specyficznych celów dla sektora energetycznego, kraje Wspólnoty będą zobligowane do sporządzenia tzw. narodowych planów akcji, konkretyzując cele dla poszczególnych sektorów oraz narzędzia polityczne, które zostaną zastosowane do ich osiągnięcia.