Odległości sieci elektroenergetycznych od innych obiektów
Mirosław Giera
Książka stanowi kompendium wiedzy prawnej dotyczącej lokalizowania linii elektroenergetycznych w pobliżu innych obiektów. Rozdział pierwszy traktuje o wymaganiach ogólnobudowlanych. Omówiono w nim wymogi techniczne dla budynków oraz wskazano przepisowe odległości obiektów budowlanych i innych od sieci elektroenergetycznych. W publikacji poruszono również tematykę odległości z punktu widzenia Polskich Norm.
Kwestię robót budowlanych w pobliżu sieci elektroenergetycznych przeanalizowano w rozdziale czwartym. Poradnik zawiera także informacje o archiwalnych przepisach i normach odnośnie pól elektroenergetycznych pochodzących od sieci, napowietrznych linii elektroenergetycznych o napięciu do 1 kV oraz odległości przewodów od przyłącza budynku. Omówiono normy dotyczące elektroenergetycznych i sygnalizacyjnych linii kablowych, a w szczególności: kabli układanych w ziemi, skrzyżowań i zbliżenia kabli między sobą i z innymi obiektami lub przeszkodami naturalnymi, kabli układanych na mostach, w kanałach i tunelach. Poradnik przeznaczony jest dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne i sprawujących nadzór nad robotami budowlanymi i obiektami elektroenergetycznymi.
Książkę opublikowała Oficyna wydawnicza Polcen.
 
Biogaz rolniczy odnawialne źródło energii. Teoria i praktyczne zastosowanie
pod red. prof. Witolda Podkówki
Książka opublikowana przez Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne jest obszernym kompendium wiedzy na temat biogazu rolniczego.
Oprócz informacji dotyczących oddziaływania agrobiogazowni na środowisko, znaczenia energii w rozwoju cywilizacji, a także prognozy zapotrzebowania na biopaliwa ciekłe i energię elektryczną w Polsce, można w niej znaleźć wyjaśnienie definicji biomasy, dane na temat konwersji biomasy na energię czy objaśnienie przemian biochemicznych w procesie powstawania biogazu rolniczego. W kolejnych rozdziałach opisano biogaz jako paliwo, proces oczyszczania biogazu, a także jego wybuchowość i wykorzystanie. W publikacji zawarto również dane na temat substancji pofermentacyjnej, szacowanych wartości energetycznej surowców oraz metody oznaczenia zawartości suchej masy w surowcach.
Uwagę skupiono też na surowcach do produkcji biogazu rolniczego i na ich magazynowaniu. Wyceniono koszt transportu surowców. O zależności między wsadem a ilością uzyskiwanego biogazu i jego jakości napisano w rozdziale dwudziestym. Jeden z innych poświęcono biogazowi z włókna roślinnego – lignocelulozy. W ostatniej części książki omówiono uwarunkowania formalno-prawne przy projektowaniu budowy i eksploatacji biogazowni rolniczej.
 
Odnawialne źródła energii. Rolnicze surowce energetyczne
pod red. prof. Barbary Kołodziej i dr. Mariusza Matyki
W podręczniku przedstawiono aktualny stan produkcji i wykorzystania energii odnawialnej, ze szczególnym uwzględnieniem energii odnawialnej.
Rozważono perspektywy rozwoju odnawialnych źródeł energii i scharakteryzowano główne jej rodzaje. Produkcja wybranych surowców energetycznych jest tematem rozdziału czwartego. Szczególną uwagę zwrócono m.in. na: wierzbę, topolę, robinię akacjową, klon jesionolistny, ślazowiec pensylwański, rożnik przerosłolistny, słonecznik bulwiasty, miskant, perz wydłużny oraz kukurydzę zwyczajną. Wykorzystanie do wytwarzania energii odnawialnej produktów ubocznych z rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego omówiono w rozdziale szóstym. Opisano technologię zbioru roślin energetycznych, stosowanie biomasy w stanie nieprzetworzonym, standaryzację i certyfikację biopaliw stałych oraz płynnych.
Publikacja jest przeznaczona głównie dla studentów uczelni przyrodniczych, ale cenną wiedzę źródłową znajdzie w niej każdy czytelnik zainteresowany zagadnieniem odnawialnych źródeł energii. Podręcznik skierowany jest również do rolników, instruktorów i pracowników rolniczych służb doradczych, a także inwestorów rozważających podjęcie działalności związanej z OZE.
Książka opublikowana nakładem Powszechnego Wydawnictwa Rolniczego i Leśnego.
 
 
 
Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne
ul. Malownicza 14
02-272 Warszawa
tel. 22/686-45-29
www.pwril.com
 
Polcen
ul. Polna 40
00-635 Warszawa
tel. 22/622-29-62
www.polcen.com.pl
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                      
 
 
 
Kolumnę opracowała Magdalena Lipiecka