Klimat dla klimatu

Cezary Tomasz Szyjko

Książka zawiera informacje na temat ewolucji zadań samorządności lokalnej w Polsce. Podkreślono w niej znaczenie energetyki odnawialnej dla rozwoju regionalnego. W rozdziale czwartym omówiono odzysk energii z odpadów komunalnych na potrzeby samorządowe. Poruszono temat polskiego programu atomowego w odniesieniu do bezpieczeństwa energetycznego kraju i regionów. Zagadnienia związane z protestami społecznymi i współpracą w ramach eksploatacji gazu z łupków przedstawiono w rozdziale szóstym. Omówiono także perspektywiczne formy energooszczędnego transportu publicznego oraz tendencje rozwoju przestrzennego w społeczności zeroemisyjnej. Rozdział dziewiąty dotyczy zarządzania energetyką zrównoważoną w obiektach samorządowych. Książkę poświęcono także takim zagadnieniom jak: sposoby efektywnego finansowania inwestycji energetycznych, rola technologii informatycznych w skutecznym zarządzaniu energią, a także prorozwojowe znaczenie nowych źródeł energii i ekoinwestycji. Ostatni rozdział stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy biogaz może być gwarancją energetycznej niezależności samorządów.

Publikacja przeznaczona jest do nauki takich przedmiotów, jak: stosunki międzynarodowe, europeistyka i politologia. Książkę opublikowało Wydawnictwo Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego z Warszawy.

Ogniwa słoneczne. Budowa, technologia i zastosowanie

Grażyna Jastrzębska

Monografia poświęcona jest zagadnieniom związanym z konwersją energii Słońca na elektryczną. Scharakteryzowano Słońce i emitowane przez nie promienie. Omówiono konwersję energii Słońca na cieplną. Przedstawiono możliwości jej zastosowania w kolektorach cieczowych, powietrznych i próżniowych. Opisano półprzewodniki samoistne i domieszkowe, mechanizm zjawiska fotowoltaicznego wewnętrznego i kształtowanie się bariery potencjału. Rozdział czwarty dotyczy rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i aplikacyjnych ogniw słonecznych. Kolejny zawiera charakterystykę wybranych właściwości ogniw fotowoltaicznych. W publikacji przedstawiono niektóre technologie produkcji ogniw, ze szczególnym uwzględnieniem tych krzemowych. Porównano konfiguracje systemów fotowoltaicznych: autonomicznych, współpracujących z siecią i hybrydowych. Omówiono także możliwości zastosowania ogniw fotowoltaicznych do zasilania środków transportu, w tym samochodów, pociągów, samolotów i jednostek pływających. W rozdziale jedenastym poruszono zagadnienia prawno-społeczne, ekonomiczne i normalizacyjne, dotyczące możliwości stosowania fotowoltaiki, opisano też reguły inwestowania, współpracy z siecią, w tym najważniejsze dyrektywy europejskie i regulacje polskie.

Odbiorcami książki, opublikowanej przez Wydawnictwo Komunikacji i Łączności, mogą być ekolodzy oraz inżynierowie zajmujący się odnawialnymi źródłami energii, a także studenci szkół wyższych i studiów podyplomowych o specjalnościach: energetyka, elektrotechnika, fizyka, budownictwo, ekologia transportu i ochrona środowiska.

Zastosowanie odnawialnych źródeł ciepła w ogrzewnictwie i wentylacji

Henryk Foit

Instalacje znajdujące się w budynku mają na celu m.in. zapewnić komfort cieplny i czystość powietrza. Ważny jest również dostęp do odpowiedniej ilości i jakości ciepłej wody użytkowej. Wymagania te mogą być spełnione dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza energii słonecznej, pomp ciepła oraz energii geotermalnej. W podręczniku opisano odnawialne źródła ciepła stosowane w ogrzewnictwie, ale także w wentylacji. Omówiono przeponowy wymiennik gruntowy oraz ogrzewanie w budynkach pasywnych. Część książki poświęcona jest spalaniu biomasy, a w szczególności drewna i słomy. Rozdział ostatni to ocena ekonomicznego zastosowania odnawialnych źródeł ciepła w ogrzewnictwie i w wentylacji. Przedstawiono w nim przykładowe wykorzystanie kryterium kosztów całkowitych do wyboru źródła ciepła. Publikację wzbogacają liczne schematy, obrazujące np. możliwość połączenia instalacji solarnych z zasobnikiem, pomp ciepła z układem grzewczym, a także silnikiem gazowym albo turbiną gazową.

Podręcznik przeznaczony jest dla studentów kierunków inżynieria środowiska uczelni technicznych. Książkę opublikowało Wydawnictwo Politechniki Śląskiej.

Wydawnictwo Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego

ul. Chełmska 21a

00-724 Warszawa

tel. 22/851-28-87

www.janski.edu.pl

 

Wydawnictwa Komunikacji i Łączności

ul. Kazimierzowska 52

02-546 Warszawa

tel. 22/849-27-51

www.wkl.com.pl

 

Wydawnictwo Politechniki Śląskiej

ul. Akademicka 5

44-100 Gliwice

tel. 32/237-13-81

 www.wydawnictwopolitechniki.pl

                   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolumnę opracowała Magdalena Lipiecka