Półka z książkami
Racjonalna gospodarka energią
Izabela Góralczyk, Ryszard Tytko
W opracowaniu skupiono się na praktycznym wykorzystaniu energii (m.in. słonecznej, geotermalnej, biomasy, wody i wiatru) w urządzeniach do produkcji energii elektrycznej i cieplnej oraz na racjonalnej gospodarce energią. Szczegółowo omówiono aspekty prawne ? obowiązujące dyrektywy UE w zakresie efektywności energetycznej, Politykę energetyczną Polski do 2020 r., wybrane przepisy BHP, ochrony przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej, stosowane przy montażu i eksploatacji urządzeń energetycznych. Przeanalizowano kwestie diagnostyki i serwisu maszyn, audytu energetycznego w zakładzie przemysłowym, oświetlenia, a także dotyczące układów grzewczych oraz systemów sprężonego powietrza. Tematykę podręcznika stanowią także zagadnienia związane z energią elektryczną z fotoogniw, termomodernizacją budynków, ochroną budynków przed hałasem i drganiami, a także przed wilgocią. Dużo miejsca poświęcono zasadom budowy domu pasywnego, energooszczędnego i samowystarczalnego energetycznie. Ostatnie rozdziały dotyczą optymalizacji pracy urządzeń zasilanych z OZE oraz wpływu wykorzystania odnawialnych źródeł energii na środowisko.
Podręcznik przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów ochrony środowiska oraz osób zainteresowanych tematyką racjonalnego gospodarowania energią. Książka została wydana nakładem Wydawnictwa i Drukarni Towarzystwa Słowaków w Polsce.
Kolektory słoneczne i fotoogniwa
Wojciech Oszczak
Słońce jest w Polsce coraz powszechniej postrzegane jako niewyczerpalne źródło energii. Kolektory słoneczne oraz ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są nie tylko przez firmy, baseny, hotele, urzędy czy szpitale, ale także przez gospodarstwa domowe. Technika solarna bezustannie się rozwija, ale fachowcy są zdania, że już w ciągu najbliższych lat prąd elektryczny produkowany przez ogniwa PV będzie tańszy niż wytwarzany w tradycyjnych elektrowniach.
Książka zawiera informacje o energii słonecznej, kolektorach służących do podgrzewania ciepłej wody użytkowej i ogrzewania budynków oraz o ogniwach fotowoltaicznych, wykorzystywanych do generowania energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa domowego. W rozdziale pierwszym znajdują się porady na temat nasłonecznienia, zmian kąta padania promieni słonecznych i opis ich wpływu na wydajność urządzeń. Opisano różne rozwiązania techniczne, sposoby projektowania, montażu i przykłady instalacji solarnych w budynkach. Przedstawiono też najważniejsze wskazówki eksploatacyjne. Publikacja ma stanowić pomoc w ramach wstępnego przygotowania potencjalnych instalatorów. Książka wydana przez Wydawnictwo Komunikacji i Łączności.
Metodyka kształcenia kursowego
Izabela Góralczyk, Ryszard Tytko
Materiały szkoleniowe przedstawione w książce obejmują pełen zakres dokumentacji programowej, wymaganej podczas kształcenia kursowego dla zawodu instalator urządzeń i instalacji zasilanych z OZE. W publikacji scharakteryzowano program nauczania kursowego. Opisano proponowane środki dydaktyczne, które mogą być wykorzystywane we wszystkich modułach kształcenia instalatorów. Przedstawiony w podręczniku program należy traktować jako punkt wyjścia do opracowania przez trenerów własnych scenariuszy zajęć, ćwiczeń oraz testów (w zależności od predyspozycji zespołu kursantów). Podręcznik zawiera przykładowe scenariusze zajęć, w tym praktycznych, w ramach kształcenia kursowego. W książce przybliżono egzamin teoretyczny oraz praktyczny dla instalatorów mikroinstalacji fotowoltaicznych. Podano przykładowe tematy zadań praktycznych i przygotowano karty odpowiedzi. Podręcznik zawiera wskazówki metodyczne dotyczące umiejętności i wiadomości, organizacji zajęć, systemu kontroli i oceny, a także osiągnięć słuchaczy.
Książka została wydana przez Wydawnictwo i Drukarnię Towarzystwa Słowaków w Polsce i przeznaczona jest dla nauczycieli, trenerów, słuchaczy oraz osób zainteresowanych kształceniem kursowym. Publikacja zawiera treści kształcenia zgodne z wymogami prawa polskiego i UE w zakresie szkolenia instalatorów instalacji zasilanych energią z odnawialnych źródeł.
Wydawnictwo i Drukarnia Towarzystwa Słowaków w Polsce ul. św. Filipa 7 31-150 Kraków tel. 12/634-11-27 www.tsp.org.pl
Wydawnictwa Komunikacji i Łączności ul. Kazimierzowska 52 02-546 Warszawa tel. 22/849-27-51 www.wkl.com.pl |