Półka z książkami
Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska
dr Alina Kowalczyk-Juśko
Pogłębiające się zmiany klimatu i rosnące zanieczyszczenie środowiska sprawiają, że coraz częściej zwraca się uwagę na możliwość wprowadzenia działań ograniczających emisję z niektórych procesów przemysłowych. Jednym z takich procesów jest fermentacja metanowa w biogazowniach rolniczych, wskutek której powstaje biogaz.
W publikacji omówiono jego źródła, ze szczególnym uwzględnieniem gazu składowiskowego i biogazu z fermentacji osadów ściekowych, a także biogazu rolniczego. Przebieg fermentacji metanowej, czynniki wpływające na ten proces oraz jego inhibitory i stymulatory, a także biogaz i jego właściwości są tematami rozdziału drugiego. W kolejnych opisano surowce do produkcji biogazu, budowę instalacji biogazowych, technologie wytwarzania biogazu oraz etapy procesu inwestycyjnego. Zagospodarowaniu biogazu poświęcono rozdział siódmy. Autorka poruszyła w nim zagadnienia dotyczące uzdatniania biogazu, silników kogeneracyjnych, wykorzystania biogazu do napędzania pojazdów, a także wtłaczania biometanu do sieci gazowej. Uwagę zwrócono na zagospodarowanie pozostałości pofermentacyjnej. Ostatnie rozdziały dotyczą aspektów prawnych produkcji biogazu, oddziaływania biogazowni na otoczenie oraz mikrobiogazowni rolniczych. Podano przykłady funkcjonujących biogazowni rolniczych. Do publikacji dołączono polską mapę biogazowni.
Książka wydana przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.
Energetyka alternatywna. Zagadnienia wybrane
pod red. prof. zw. dr. hab. inż. Jana Popczyka
Publikacja jest zbiorem referatów wygłoszonych podczas V Forum Ekoenergetycznego w Polkowicach i została podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy koncepcji, rozwiązań oraz technologii, a druga finansowania, regulacji i zarządzania. Do książki dołączono płytę CD z prezentacjami multimedialnymi.
Energetyka rozproszona w strategii gminy wiejskiej na Śląsku, zarządzanie energią w obiektach użyteczności publicznej oraz technologie energetycznego wykorzystania słomy stanowią temat części pierwszej. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, jak projektuje się, buduje i mieszka w budynku pasywnym. Referaty dotyczyły także pozyskiwania biogazu w obszarze przetwórstwa rolno-spożywczego oraz metody przygotowania biomasy ligninolitycznej do fermentacji metanowej. Dokonano próby porównania nowych i używanych turbin wiatrowych.
Druga część publikacji dotyczy finansowania OZE, zarządzania energią w miastach, efektywności energetycznej na przykładzie europejskich i krajowych rozwiązań prawnych. Omówiono budowę małych elektrowni wodnych. Podkreślono rolę powiatu w ochronie klimatu.
Książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach.
Mikrosieci niskiego napięcia
pod red. Mirosława Parola
Koncepcja inteligentnych sieci elektroenergetycznych cieszy się w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem. Mikrosieci stanowią jeden z elementów składowych tej koncepcji.
Monografia dotyczy mikrosieci niskiego napięcia prądu przemiennego. Przedstawiono w niej istotne zagadnienia z punktu widzenia funkcjonowania i sterowania pracą tych mikrosystemów energetycznych, mogących pracować automatycznie. Rozdział pierwszy poświęcono podstawowym informacjom na temat struktury i elementów składowych mikrosieci oraz możliwych trybów jej pracy. Drugi rozdział dotyczy zagadnień specjalistycznych w mikrosieciach. Aspekty prawne, ekonomiczne i przestrzenne ich funkcjonowania omówiono w rozdziale trzecim. Kolejny dotyczy metod i algorytmów sterowania pracą mikrosieci w trybach synchronicznym oraz wyspowym. W rozdziale piątym zaprezentowano wyniki przykładowych obliczeń rozpływowych, zwarciowych i optymalizacyjnych w testowej mikrosieci. Rozdział ostatni traktuje o analizie przykładowych stanów przejściowych w tejże mikrosieci.
Wydana nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej. Praca dofinansowana przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego ze środków przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.
GDZIE ZAMAWIAĆ
Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa ul. Gombrowicza 19 01-682 Warszawa tel. 22/864-03-90
Wydawnictwo Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach ul. Skalników 6b 59-101 Polkowice www.dwspit.pl
Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej ul. Polna 50 00-644 Warszawa tel. 22/234-40-26 www.wydawnictwopw.pl |
Kolumnę opracowała Magdalena Lipiecka.