Polska inspiracją dla miast w Mołdawii
Polski system rewitalizacji – wraz miastami, które są w trakcie realizacji programów – jest przykładem udanego transferu wiedzy między Polską i Mołdawią.
Przekaz wiedzy od polskich samorządowców jest zakrojony na szeroką skalę. Umożliwił on zbudowanie w ciągu kilku lat w Mołdawii systemu rewitalizacji traktowanego jako nowoczesne narzędzie rozwoju regionalnego, służące zwiększeniu skuteczności polityki regionalnej. Udzielenie wsparcia było możliwe dzięki realizowanemu przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od 2016 r. projektowi „Wsparcie administracji mołdawskiej w implementacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego Mołdawii 2016-2020 w obszarze polityki miejskiej i rozwoju obszarów miejskich”.
Skorzystali z doświadczenia
Wykorzystanie wypracowanego i przetestowanego w Polsce systemu zdecydowanie skróciło proces tworzenia podwalin nowej polityki publicznej, pozwoliło też uniknąć wielu błędów. Mołdawski model prowadzenia rewitalizacji wykazuje duże podobieństwa do polskiego. Z naszego porządku prawnego zostały na grunt mołdawski przeniesione m.in. podstawowa terminologia, w tym definicja rewitalizacji, kompleksowa diagnoza mająca na celu wyznaczenie obszaru zdegradowanego i rewitalizacji, struktura programu, zasady dotyczące prowadzenia działań rewitalizacyjnych ...