Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” rozpoczęło realizację trzyletniego projektu „Liga Mistrzów OZE”, finansowanego z programu Inteligentna Energia dla Europy.
Projekt ma przede wszystkim na celu promocję gmin wykorzystujących odnawialne źródła energii, a zwłaszcza wskazanie i promowanie 30 gmin wiodących jako wzorcowych. Zmierza także do zachęcenia gmin do lepszego wykorzystania lokalnych zasobów alternatywnych źródeł energii. Na wzór trzech istniejących lig (w Niemczech, Francji i Czechach) powstaną trzy nowe ligi – w Polsce, Bułgarii i na Węgrzech. Wszystkie stworzą europejską Ligę Mistrzów OZE, mającą zrzeszać w sumie 6000 gmin.
Polska Liga Mistrzów OZE (PLM OZE) została oficjalnie otwarta 5 lutego 2009 r. podczas seminarium pt. „Wykorzystanie energii słonecznej i biomasy”, które zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” i kwartalnik GLOBEnergia w ramach tegorocznych Targów ENEX w Kielcach.
W Polskiej Lidze Biomasy zarejestrowały się dotychczas gminy: Nowa Dęba, Janów, Sokole Pole, Poddębice, Niepołomice i Stare Juchy, a w Polskiej Lidze Energii Słonecznej: Proszówki, Sułoszowa, Niepołomice, Poddębice, Janów-Ponik.
Nadal można zgłaszać do Ligi działające instalacje solarne i kotłownie na biomasę. Rejestracji może dokonać każdy, kto zna dokładny adres instalacji, powierzchnię kolektorów lub moc kotłowni. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie
www.ozeliga.pl w zakładce „rejestracja miasta”. Jego wypełnienie zajmuje tylko kilka minut!
Do PLM OZE mogą zgłaszać się wszystkie miasta i gminy – bez względu na liczbę mieszkańców. Będą one konkurować ze sobą w ramach ligi solarnej (kolektory i ogniwa fotowoltaiczne) oraz ligi biomasy (wykorzystanie drewna i słomy do produkcji ciepła), przy czym punkty będą przyznawane w zależności od zainstalowanej mocy kotła lub powierzchni kolektorów przypadającej na mieszkańca.
Rejestracja w PLM OZE jest bezpłatna, a dzięki niej gmina:
- będzie promować swoją działalność w zakresie wykorzystania OZE w Polsce i Europie (jeszcze w tym roku wszystkie gminy PLM OZE staną się członkami europejskiej Ligi Mistrzów OZE),
- ma szansę stać się liderem w tej dziedzinie i będzie mogła pochwalić się swoim dorobkiem – najlepszymi praktykami w Polsce i Europie,
· weźmie udział w konkursach w ramach lig polskiej i europejskiej oraz jako wiodąca gmina (Mistrz OZE) może zostać nagrodzona podczas ceremonii krajowych i europejskich,
· może porównać osiągnięcia swojej miejscowości z osiągnięciami innych miast i gmin w regionie, w Polsce i Europie,
· w najlepszych – wzorcowych gminach nakręcony zostanie krótki film dokumentalny,
- przedstawiciele gmin tworzących PLM OZE będą mieli możliwość uczestnictwa w warsztatach i podróżach studyjnych do Francji, Czech i Niemiec.
Do współpracy zapraszamy również firmy z tej branży jako partnerów w projekcie.
Iwona Korohoda, PNEC