O niemieckich i polskich doświadczeniach w gospodarowaniu odpadami, konieczności uporządkowania gospodarki odpadami w Polsce, wreszcie o korzyściach płynących ze współpracy polsko-niemieckiej dyskutowali w Gorzowie Wlkp. członkowie Zarządu Głównego Krajowej Izby Gospodarki Odpadami w Warszawie i Związku Miast Niemieckich.

Spotkanie odbyło się dzięki gościnności Marka Wróblewskiego, prezesa Zakładu Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wlkp., członka Zarządu Izby, który już wcześniej nawiązał robocze kontakty z Niemcami. Ich efektem był przyjazd do miasta Otto Hutera, głównego specjalisty w zakresie ochrony środowiska i gospodarki Związku Miast Niemieckich.
Tomasz Uciński, prezes KIGO, otwierając spotkanie, podkreślił, iż niemieckie doświadczenia w gospodarowaniu odpadami powinny zostać jak najszybciej wykorzystane przy tworzeniu polskich rozwiązań legislacyjnych. – Niemiecki model gospodarki odpadami był wypracowywany przez wiele lat i ma swoją wewnętrzną logikę – powiedział T. Uciński. – W systemie tym widoczny jest porządek, którego, niestety, brakuje w Polsce. Dostrzegamy liberalizację usług komunalnych, w tym gospodarki odpadami, i martwi nas, że rynek praktycznie bez ograniczeń decyduje o sprawach tak istotnych dla środowiska. A efekty są widoczne – aż 98%t odpadów jest składowanych, a tylko 2% przetwarzanych.
Prezes podziękował Otto Huterowi za umożliwienie Izbie udziału w konferencji w Dreźnie i zainteresowanie w...