W wielu środowiskach pracy występują zagrożenia chemiczne. Te związane ze zmianami składu atmosfery są najczęściej wynikiem awarii, polegającej na rozszczelnieniu instalacji technologicznej lub gazowej instalacji zasilającej albo reakcji chemicznych zachodzących w instalacjach otwartych. Mogą wówczas powstawać zagrożenia: wybuchowe (jeżeli uwolniony gaz jest palny), toksyczne oraz niedoboru tlenu.

Charakterystyka zagrożeń gazowych
Mieszaniny gazów lub par cieczy palnych z powietrzem są wybuchowe w przedziałach stężeń nazywanych przedziałami wybuchowości. Przedział zamknięty jest dolną (DGW) i górną (GGW) granicą wybuchowości. W stężeniach niższych od DGW spalanie nie może się rozwinąć w całej objętości mieszaniny ze względu na niedobór składnika palnego, a w stężeniach wyższych niż GGW przeszkodą jest niedobór tlenu. W otwartej przestrzeni stopień zagrożenia wybuchem określa się, wyznaczając procent DGW otaczającej mieszaniny. Wykorzystuje się do tego elektroniczne urządzenia pomiarowe nazywane eksplozymetrami.
Poziom zagrożenia toksycznego zależy od stężenia niebezpiecznego składnika gazowego w powietrzu i czasu narażenia ludzi na kontakt z tą mieszanką. Stanowiska pracy muszą spełniać normatywy dotyczące dopuszczalnych stężeń niebezpiecznych składników gazowych1. Określa się najwyższe dopuszczalne stężenie, średnio ważone w czasie 8 h (NDS), i najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe, w czasie nie dłuższym niż 30 min (NDSCh). Do ...