Zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, opublikowanymi w lipcu br., polski rząd ma 18 miesięcy na uregulowanie zasad wynagradzania podmiotów wykonujących usługi publiczne o powszechnym interesie gospodarczym. Stanowią one podstawę do szerszej reformy wymogów kwalifikujących państwowe środki do zjawiska pomocy publicznej.

W tym zakresie można mówić o liberalizacji tych zasad, którą podjęto na posiedzeniu KE 15 lipca br. Dokument konsultacyjny pt. „Plan Działania – Pomoc Publiczna” z trafnym hasłem „Mniej, ale bardziej celowej pomocy publicznej; mapa dla reformy systemu pomocy publicznej na lata 2005-2009” zawiera propozycje, nad którymi będą musiały wkrótce pracować polskie władze centralne.

Liberalizacja i ujednolicenie zasad
Neelie Kroes, komisarz ds. konkurencji, zaproponowała pakiet, w którym rozróżnia się interwencję publiczną w różnych sektorach działalności i kilka z nich wyłącza się z obowiązku powiadomienia o możliwości pozyskania pomocy publicznej. Z tego obowiązku wykluczono pomoc państwa dla szpitali, budownictwa komunalnego oraz dopłat do wartości 30 mln euro rocznie dla podmiotów świadczących usługi publiczne, pod warunkiem, że roczne obroty takich podmiotów nie przekroczą 100 mln euro.
Wcielenie w życie tych propozycji poprzedzone będzie ujednoliceniem zasad, na jakich są wynagradzane usługi publiczne o powszechnym interesie gospodarczym.
Zarówno zwykli obywatele państw członkowskic...