Pompownie systemów kanalizacyjnych wyposażane są najczęściej w dwie pompy. W jedną pompę wyposażone są pompownie stosowane w obiektach przydomowych, gdzie dla użytkownika ważniejszy jest koszt początkowej inwestycji niż pewność eksploatacyjna. W systemach kanalizacji ciśnieniowej, którym stawia się większe wymagania pod względem niezawodności działania, stosuje się pompownie z kilkoma pompami (w tym jedną rezerwową).

Obecnie ok. 90% typowych pompowni kanalizacyjnych wyposażanych jest w zatapialne agregaty pompowe, przystosowane do tłoczenia ścieków komunalnych, wód deszczowych, odcieków z wysypisk itp. Zazwyczaj są to pompy odśrodkowe, sprzęgnięte bezpośrednio z silnikami elektrycznymi, montowane na tzw. autozłączach (stopach). Pompy mogą pracować jako całkowicie zatopione dzięki uszczelnieniom silnika. Dla zabezpieczenia przed przeciążeniem i zawilgoceniem posiadają wbudowane w uzwojenia silnika wyłączniki termiczne i czujniki wilgoci.
W systemach kanalizacyjnych z pompowniami ścieków najważniejszym wymogiem jest niezawodność działania. Medium, które wpływa do pompowni, musi być przetransportowane w całości do odbiornika. Pompownia powinna być więc tak zaprojektowana, aby można było usunąć ścieki wraz z piaskiem, osadami i innymi ciałami stałymi. Wszelkiego rodzaju postoje awaryjne wymagają od użytkowników natychmiastowej reakcji. Ważną cechą eksploatacyjną jest więc odporność na zatykanie i blokowanie wirnika. Wiodący producenci pomp bardzo często zwr...