Ronda stają się coraz ważniejszym elementem krajobrazu miasta. Place te lokalizowane są w miejscach zbiegu najważniejszych arterii, w celu ułatwienia komunikacji. O ich atrakcyjności świadczy nie tylko zajmowany obszar czy lokalizacja, ale również pomysł na zagospodarowanie.
Zgodnie z definicją, rondo jest fragmentem układu komunikacyjnego, skrzyżowaniem z wyspą środkową, gdzie ruch jednokierunkowy odbywa się przeciwnie do wskazówek zegara1. Najczęściej można spotkać ronda w kształcie koła, chociaż nie jest to regułą (np. kwadratowe rondo znajduje się w Olsztynie na placu Pułaskiego, gdzie pośrodku zlokalizowano parking, przystanek autobusowy oraz szalet miejski).
Przy zagospodarowywaniu takich powierzchni wykorzystywane są: roślinność, pomniki, różnego rodzaju figury, oświetlenie czy też kamień ozdobny. W poszczególnych miejscach powstają małe oazy zieleni, które stają się elementem dekoracyjnym, przełamującym szarość naszych ulic. Wprowadzanie rond do przestrzeni miejskich nie tylko tworzy nowe miejsca dla flory, ale przede wszystkim związane jest z bezpieczeństwem – tego typu skrzyżowania wymuszają na kierowcach zmniejszenie prędkości i większą koncentrację.
Według przyjętej klasyfikacji terenom zieleni, roślinność na rondach zaliczana jest do zieleni towarzyszącej komunikacji oraz terenów specjalnego przeznaczenia2. Wpływa ona przede wszystkim na p...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?