O problemach, ale też o możliwościach branży tworzyw sztucznych, debatowano 22 maja br. w Warszawie podczas konferencji zorganizowanej przez Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS) przy współpracy z Polymer Comply Europe oraz Plastics Recyclers Europe.

Jak podkreślono podczas konferencji, niemal w całej UE występuje nadmiar produkcji polimerów w stosunku do ich zapotrzebowania na rynku, a zjawisko to wciąż postępuje. Tymczasem w Polsce można zaobserwować odwrotną sytuację ? zapotrzebowanie na polimery jest wyższe niż ich produkcja (2,8 mln t w stosunku do 2,7 mln t).

Zużycie tworzyw sztucznych w Polsce w przeliczeniu na osobę cechuje tendencję wzrostową ? w 2012 r. było to 71 kg, a rok później ? 75 kg. Dane te obejmują konsumpcję przemysłową, która ma związek z konsumpcją indywidualną. Oczywiście część tworzyw z tego strumienia jest eksportowanych. Niestety, na polskie składowiska trafia rocznie prawie 870 tys. t odpadów tworzyw sztucznych. Prezes PZPTS ? Tadeusz Nowicki ? podczas swojego wystąpienia stwierdził, że: ? Największą siłą tworzyw sztucznych, w porównaniu do innych tworzyw, jest fakt, że przy bardzo małym wydatku energii i małej produkcji tlenku węgla mogą być wielokrotnie stosowane do tych samych celów.

Jeżeli przyjmiemy, że w całej UE zużywa się 49 mln t tworzyw sztucznych, to z odpadów pokonsumenckich, które stanowią połowę tej ilości, na składowiska trafia ok. 10 mln t (38%), a odzyskiwanych jest trochę ponad 15 mln t (62%) ? w ramach recyklingu 6,6 mln t (26%), a w procesie odzysku energii ? 8,9 mln t (35,5%). W Polsce odzyskuje się tylko 42% materiałów ? recyklingowi podlega 24%, natomiast odzyskowi energii ? 17%. Dlatego też konieczne jest podjęcie działań, które usprawnią procesy odzysku i recyklingu. Wśród nich wskazuje się m.in. omawiany podczas konferencji ecodesign, który już w początkowej fazie tworzenia opakowania powinien zakładać użytkowanie surowców nadających się do recyklingu. Na rynku dostępne są narzędzia, które umożliwią ocenę każdego rodzaju opakowań z tworzyw sztucznych ? w kilku krokach użytkownik może sprawdzić, czy opakowanie jest przyjazne dla środowiska, a w razie potrzeby dowie się również, w jaki sposób można poprawić design danego produktu. W trakcie konferencji skupiono uwagę także na rozporządzeniu REACH i na związanej z nim kwestii audytu zgodności produktu.

W trakcie spotkania pojawiły się głosy o zaprzestaniu promowania opakowań biodegradowalnych, co nie rozwiąże problemu ilości generowanych odpadów, a zdaje się, że w tym kierunku zmierza Unia Europejska. Zdaniem specjalistów, konieczne jest promowanie idei recyklingu.

 

Judyta Więcławska