Ponowne wykorzystanie wody w świetle GOZ

Wbrew powszechnemu przekonaniu, koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym nie ogranicza się wyłącznie do gospodarki odpadami. Niewątpliwie, działania w tym obszarze stanowią kluczowy jej element, ale podejmowane są kroki w celu wdrożenia idei circular economy także w innych obszarach, np. ponownego wykorzystania wody.

?Woda jest w UE ograniczonym zasobem, a problem deficytu wody dotyczy jednej trzeciej terytorium UE?. Powyższym stwierdzeniem rozpoczyna się uzasadnienie do wniosku Komisji Europejskiej o wydanie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody (dalej: ?Projekt Rozporządzenia?)1. Powyższa inicjatywa stanowi istotny krok w zakresie działań zmierzających do wdrożenia w UE koncepcji GOZ. Z drugiej jednak strony zapowiada kolejne wyzwania. Najprawdopodobniej zmierzą się z nimi przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne oraz inne podmioty korzystające z zasobów wodnych. Wychodząc naprzeciw pytaniom jakie coraz częściej padają ze strony osób zainteresowanych gospodarką wodno-ściekową, warto w tym miejscu pochylić się nad przepisami projektowanego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

Kontekst polityczno-prawny

Analizę Projektu Rozporządzenia warto w tym miejscu poprzedzić krótkim wprowadzeniem, które naświetli kontekst polityczno-prawny tej ini...