Poprawa efektywności energetycznej : optymalizacja algorytmów sterowania pracą pompowni
Na działalność wodociągowo-kanalizacyjną składa się wiele procesów technologicznych o energochłonnym charakterze. W przypadku MPWiK we Wrocławiu zużycie energii elektrycznej jest drugą co do wielkości pozycją kosztową, a największymi odbiornikami są układy pompowe w Zakładach Produkcji Wody oraz we Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków.
Mając na uwadze skalę działalności i wielkość wrocławskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego, ciągłe poszukiwanie rozwiązań proefektywnościowych jest nie tylko częścią ogólnej polityki firmy, ale także ważnym elementem codziennej eksploatacji. Każde bowiem, nawet najmniejsze usprawnienie, pozwalające zredukować zużycie energii i odniesione do tysięcy metrów sześciennych wody oraz ścieków przetłaczanych każdego dnia, może przełożyć się na znaczące, wymierne oszczędności w skali całego przedsiębiorstwa.
Każdy eksploatator systemów wodociągowo-kanalizacyjnych, opierając się na swojej wiedzy i doświadczeniu, jest w stanie wskazać punkty, w których występują duże straty energii. Na tej podstawie może on następnie podjąć decyzje, w jaki sposób usprawnić obsługiwany przez siebie proces technologiczny. Jednak w skomplikowanych systemach dystrybucji wody i oczyszczania ścieków, w których występuje wiele powiązanych ze sobą układów i instalacji, nie zawsze wiedza pojedynczych osób będzie wystarczająca do właściwego zidentyfikowania źródła problemu niskiej efektywności...