Porozumienie Burmistrzów: nowa edycja
Samorządy lokalne odgrywają kluczową rolę w realizacji europejskiej polityki ochrony środowiska i klimatu. Podejmując działania na rzecz ograniczenia zużycia energii na swoim obszarze oraz dywersyfikacji jej źródeł, w tym wykorzystania OZE, miasta i gminy przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy. Ich ogromny potencjał dostrzegła Unia Europejska, która w 2008 r. zdecydowała się na wsparcie oddolnej inicjatywy miast pn. Porozumienie Burmistrzów i do dziś aktywnie wspiera jej sygnatariuszy.
Porozumienie Burmistrzów to inicjatywa skupiająca europejskie miasta i gminy, które dobrowolnie zobowiązały się do podniesienia efektywności energetycznej oraz zwiększenia wykorzystania OZE na swoim terenie, zmierzając do ograniczenia emisji CO2 o co najmniej 20% do 2020 r. Do tej pory do Porozumienia przystąpiło 6471 samorządów lokalnych, reprezentujących łącznie blisko 208 mln mieszkańców. Już 4789 samorządów opracowało i rozpoczęło wdrażanie lokalnych planów działań na rzecz zrównoważonej energii, inwestując nierzadko w innowacyjne rozwiązania.
Obecnie Porozumienie Burmistrzów wkracza w kolejną fazę, odpowiadając na nowe wyzwania, przed jakimi staje Europa, i nowe ramy unijnej polityki energetycznej. Nowa edycja Porozumienia, której inauguracja planowana jest na 15 października br., przyjmuje jeszcze bardziej ambitne cele i ma szerszy zakres niż poprzednia. Przystępujące do niej miasta i gminy będą dążyć do redukcji emisji CO...