W zeszłorocznej, X edycji Konkursu o Puchar Recyklingu prawie 40 jednostek walczyło o tytuł Mistrza Edukacji Ekologicznej. Wybór zwycięzcy był niezwykle trudny, gdyż inicjatywy prowadzone przez zgłoszone przedsiębiorstwa i szkoły charakteryzowały się niezwykłą pomysłowością i oryginalnością.

Wśród wyróżnionych w ubiegłorocznej edycji Konkursu znalazł się Miejski Zespół Szkół z Kłodzka, Zakład Zagospodarowania Odpadów z Poznania oraz Przedsiębiorstwo Oczyszczania z Morąga (które rok wcześniej zdobyło tytuł Mistrza).
W roku szkolnym 2008/2009 uczniowie Miejskiego Zespołu Szkół zrealizowali dwa projekty o tematyce ekologicznej: „Mój region ostoją dla zwierząt i oazą dla roślin” oraz „Śmieci segreguję – czyste środowisko, zdrowie, pieniądze… zyskuję”. Tematyka pierwszego dotyczyła zanikającej różnorodności biologicznej, natomiast „Segreguję odpady…” to projekt poruszający zagadnienia związane z recyklingiem i segregacją odpadów. Oba są ze sobą ściśle powiązane, gdyż zanikająca bioróżnorodność spowodowana jest m.in. dużą ilością dzikich wysypisk śmieci w okolicach. Celem obu projektów była aktywacja dzieci, młodzieży, a także ich rodzin do działań na rzecz ochrony środowiska. W Kłodzku znajdują się pojemniki do selektywnej zbiórki, lecz mimo to niewielu mieszkańców z nich korzysta. W ramach nagrodzonych działań zorganizowano warsztaty i prelekcje dotyczące gatunkowej ochrony zwierząt i segregacji odpadów, wycieczki oraz zajęcia terenowe. Ponadto dzieci mogły wziąć udział w konkursach o tematyce przyrodniczej – fotograficznym „Widziane z bliska”, na album o Parku Narodowym Gór Stołowych, na model rośliny lub zwierzęcia chronionego „Poznajemy chronione gatunki roślin i zwierząt”, wiedzy „Ekologiczny Liczyrzepa”, a także w Międzyszkolnym Konkursie Ekologicznym, konkursie na strój, plakat i hasło „Ekologiczne spotkanie z wiosną”. Poza tym uczniowie wraz z nauczycielami podjęli się opracowania petycji do władz lokalnych w celu lepszego oznakowania pomników przyrody oraz listu otwartego w sprawie wypalania traw (został on zamieszczony w lokalnej gazecie). Młodzi ekolodzy lokalizowali dzikie wysypiska śmieci, a raport na ten temat przekazali straży miejskiej, ponadto zorganizowali zbiórki surowców wtórnych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
 
Sprzątać zawsze można
Drugi spośród wyróżnionych – Zakład Zagospodarowania Odpadów – od 2003 r. prowadzi edukację ekologiczną, której sztandarowymi punktami są akcje informacyjno-edukacyjne za pomocą billboardów i citylight’ów oraz kampania w radiu i lokalnej telewizji. Za ich pośrednictwem Zakład zachęca mieszkańców do korzystania ze znanego już chyba wszystkim poznaniakom Gratowiska. W pierwszym roku jego funkcjonowania trafiło do niego 550 ton odpadów problemowych, w tym 207 ton odpadów niebezpiecznych.
Nie ma chyba ekologicznego poznaniaka, który nie znałby postaci Felka Flaszki i Brata Peta, którzy są nieodłącznym elementem akcji edukacyjnych i wizyt w szkołach.
Na początku 2009 r., by ograniczyć ilość odpadów trafiających na składowisko, Zakład zorganizował zbiórkę choinek od mieszkańców Poznania. Zebrano ponad tonę drzewek. Natomiast na wiosnę wraz z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Poznania zorganizowana została akcja „Wiosenne Porządki – Poznań 2009”, która odbyła się pod hasłem „Dbaj o czystość i wizerunek Miasta”. Sprzątano obszary leśne, pobocza, drogi i tereny zieleni przyległe do szkół oraz tereny ogródków działkowych i osiedli mieszkaniowych. W ramach akcji, w której uczestniczyło 25 tys. osób, sprzątaniem objęto 700 ha
 
Ekologicznie i zdrowo wśród przedszkolaków
Również w Morągu pomyślano o poświątecznych drzewkach i zorganizowano zbiórkę choinek. Zebrano ok. 500 drzewek, a wśród oddających je osób wylosowano nagrodę w postaci telewizora. W kwietniu 2009 r. przedsiębiorstwo zorganizowało konkurs „Poszukiwacze dzikich wysypisk”. Zadaniem uczestników było zlokalizowanie wysypiska, zgłoszenie jego lokalizacji, a następnie zlikwidowanie go i udokumentowanie całego przedsięwzięcia.
Jedno z przedszkoli z Morąga wraz z Przedsiębiorstwem Oczyszczania zorganizowało konkurs dla swoich podopiecznych i ich rodziców „Młody konstruktor”, polegający na stworzeniu konstrukcji z surowców wtórnych. Uczestnicy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą – wśród dzieł znalazły się m.in. mosty, roboty, ubrania i rakiety. W Morągu promowane są nie tylko selektywna zbiórka czy recykling, ale także zdrowy tryb życia i odżywiania. Dla przedszkolaków zorganizowano zajęcia „Zielona planeta”, podczas których dzieci przygotowywały zielone kanapki oraz odgadywały smaki warzyw i owoców. Ponadto podzielone na zespoły (kapusty, ogórków, arbuzów, sałatek i fasolek) przedszkolaki rywalizowały w lepieniu zielonych ludków z plasteliny, przyszywaniu zielonych guzików i kolorowaniu ekologicznych kolorowanek.
To tylko namiastka przedsięwzięć, jakie organizują laureaci. O szczegółach ich działalności już niebawem będzie można przeczytać na nowej stronie www.pucharrecyklingu.pl.
 
 
Aleksandra Kowalczyk,
koordynator konkursów