Oczekiwanie na dookreślenie polityki obecnego rządu wobec kwestii rozwoju OZE i czystych źródeł energii w Polsce, jest dobrym momentem na zapoczątkowanie oddolnej inicjatywy, mającej na celu ucywilizowanie tego rynku w naszym kraju. Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych, wzorem kolegów z branży AGD, przygotowało Kodeks dobrych praktyk handlowych. Celem inicjatywy jest poprawa relacji handlowych w branży instalacyjno-grzewczej przy pełnym respektowaniu praw związanych z ochroną konsumentów.

Projekt kodeksu dobrych praktyk branży instalacyjno-grzewczej w obecnej postaci nie narusza przepisów konsumenckich ani ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Kodeks ten nie zawiera bowiem postanowień, które omijałyby bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa lub też byłyby z nimi sprzeczne wprost. Jego regulacje jedynie uszczegółowiają bądź parafrazują przepisy odpowiednich ustaw.

Zgoda na respektowanie kodeksu dobrych praktyk jest dobrowolna. Zakłada się, że firma, który już zdecyduje się na udział w tej inicjatywie, powinna przestrzegać postanowień kodeksu, nawet jeśli nakładają na nią obowiązki lub zakazy wykraczające poza przepisy prawa powszechnie obowiązującego. Artykuł 4 ust. 2 i art. 5 ust. 1 i ust. 2 pkt 4 Ustawy z 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym stanowią bowiem, że za nieuczciwą praktykę rynkową uznaje się w szczególności wprowad...