Posiadacze odpadów medycznych i weterynaryjnych
W dobie szybkiego rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa wytwarzają coraz więcej różnego rodzaju odpadów. Aby ograniczyć zagrożenia przez nie generowane, niezbędne stało się określenie ram prawnych ich zagospodarowania. Wśród odpadów, których wadliwe unieszkodliwienie może bardzo negatywnie oddziaływać na ludzi i środowisko, są odpady medyczne i weterynaryjne. Dlatego też rozwiązania prawne, odnoszące się do tych kategorii odpadów, mają charakter szczególny.
Podmioty posiadające odpady medyczne lub weterynaryjne z jednej strony obciążone są obowiązkami spoczywającymi na wszystkich posiadaczach odpadów, bez względu na ich indywidualne właściwości, z drugiej natomiast ? będą musiały spełniać wszystkie standardy wprowadzone wyłącznie w odniesieniu do tego rodzaju odpadów. Przybliżenie rozwiązań przejściowych, stanowiących podstawę wytwarzania i zagospodarowania odpadów medycznych lub weterynaryjnych, jest istotne, bowiem 23 stycznia br. weszła w życie Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (DzU z 2013 r. poz. 21), wprowadzająca zasadnicze zmiany w systemie zagospodarowania omawianych kategorii odpadów.
Według definicji
Ustalając, jakie obowiązki będą spoczywały na posiadaczach odpadów medycznych lub weterynaryjnych, w pierwszej kolejności należy przypomnieć zakres przedmiotowy oraz podmiotowy ich zastosowania. Z punktu widzenia tego pierwszego, podstawowego znaczenia nabiera właściwe zdefiniowanie odpadów medyc...