Wyznaczony przez Unię Europejską (UE) cel wytwarzania 20% energii, a zwłaszcza 10% paliw transportowych, z odnawialnych źródeł energii do 2020 r. prowadzi do wzrostu popytu na surowce rolne wykorzystywane w celach energetycznych.
Zwiększone zapotrzebowanie na te produkty wpływa znacząco na rynki rolne i energii oraz zmienia zakres i intensywność rolniczego użytkowania gruntów. Zmiany w zakresie użytkowania gruntów, a w szczególności wpływ tych zmian na środowisko w odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych, bioróżnorodności oraz bezpieczeństwa żywnościowego budzi wiele kontrowersji i jest przedmiotem ważnej debaty publicznej, która toczy się obecnie na forum międzynarodowym i unijnym.
Apel ponad stu reprezentantów świata nauki i ekonomii o uwzględnianie zmian użytkowania gruntów w analizie emisji gazów cieplarnianych pochodzących ze stosowania biopaliw, został opublikowany w formie listu otwartego do Komisji Europejskiej KE na początku października br. 1. Autorzy listu wzywają do wykorzystania „zrównoważonych i niskoemisyjnych paliw, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko i uniknięcie konfliktu między uprawami na cele żywnościowe a uprawami energetycznymi”. Apel odnosi się przede wszystkim do błędu, jakim, zdaniem autorów listu, jest pominięcie emisji wywołanych przez pośrednią zmianę użytkowa...