Postępowanie z gruzem budowlanym
Tekst poniższy jest kontynuacją rozważań z poprzednich numerów „Przeglądu Komunalnego”, dotyczących postępowania z różnego rodzaju odpadami, które stosunkowo często są porzucane i stwarzają problemy związane z wyegzekwowaniem obowiązku ich usunięcia z miejsca porzucenia. Takim rodzajem odpadów dość często porzucanych i stąd podlegających obowiązkowi usunięcia są odpady budowlane.
Odpady budowlane w obowiązujących przepisach (chodzi w szczególności o przepisy Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach – t.j. DzU z 2020 r. poz. 797 z późn. zm., dalej: u.o.) nazywane są „odpadami budowlanymi i rozbiórkowymi”.
Zmiana definicji
Wskazane określenie analizowanego rodzaju odpadów nie jest jeszcze poprzez definicję legalną sprecyzowane, jednak może to przynajmniej formalnie się zmienić, bowiem przygotowywana nowelizacja ustawy o odpadach (projekt upubliczniony przez resort w końcu października 2020 r.) propozycję taką zawiera. Definicja miałaby zostać wprowadzona do art. 3 ust. 1 u.o. poprzez dodanie punktu 6a, który definiowałby pojęcie „odpady budowlane i rozbiórkowe”. Definicja jednak wiele nie zmieni, odwołuje się bowiem do źródła powstania takich odpadów, stwierdzając, że „odpady budowlane i rozbiórkowe” to odpady powstałe podczas prac budowlanych, remontowych i rozbi&oacut...