Część obszarów, na których mogą znajdować się złoża gazu łupkowego, pokrywa się z terenami objętymi ochroną prawną.

W tym kontekście praktyczne zastosowanie znajdą przepisy prawne odnoszące się do ocen oddziaływania na obszary Natura 2000.
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku: „Organ właściwy do wydania decyzji wymaganej przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia, innego niż przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko, które nie jest bezpośrednio związane z ochroną obszaru Natura 2000 lub nie wynika z tej ochrony, jest obowiązany do rozważenia, przed wydaniem tej decyzji, czy przedsięwzięcie może potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000”. W tym przepisie chodzi o wszystkie inne przedsięwzięcia, które nie zostały zakwalifikowane jako przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco i potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, gdyż dla nich tzw. ocena habitatowa będzie dokonana w ramach postępowania o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Ocena habitatowa powinna więc być dokonana bez względu na to, jakiego rodzaju jest to przedsięwzięcie, jeśli może ono choćby potencjalnie znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000.
 
Kiedy ocena habitatowa?
Wydanie jakiejkolwiek decyzji administracyjnej zezwalającej na realizację jakiegokolwiek przedsięwzięcia niezaliczonego do przedsięwzięć mogący...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?