Obecnie świat zmaga się z rosnącymi problemami środowiskowymi i klimatycznymi – z tego względu kluczowe staje się poszukiwanie innowacyjnych metod zarządzania zasobami w sposób zrównoważony.
Istotną rolę w realizacji tych ambitnych zadań odgrywa dążenie do zapobiegania powstawaniu odpadów, a kiedy nie jest to możliwe, efektywne ich wykorzystanie, gdyż w innym przypadku należałoby je poddać składowaniu.
Metamorfoza cementowni
W takim kontekście paliwa alternatywne RDF (z ang. Refuse Derived Fuel) nabierają znaczenia jako jeden z ważnych elementów wspierających powyższe działania. W Polsce branżą, która obecnie najlepiej wykorzystuje potencjał paliw alternatywnych wytwarzanych z odpadów, jest przemysł cementowy. Na początku lat 90. XX wieku był on jednym z bardziej uciążliwych dla środowiska przemysłów w Polsce1, jednak przeszedł znaczącą pozytywną transformację. Istotny wpływ miało tu zastępowanie paliw kopalnych paliwami alternatywnymi RDF jako źródłami energii, a co za tym idzie, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń (pył, tlenki azotu i siarki). Obecny poziom substytucji paliw kopalnych paliwami RDF w polskich cementowniach wynosi średnio około 70%.
W instalacjach komunalnych
Do produkcji paliw alternatywnych RDF wykorzystuje się odpady pochodzenia przemysłowego oraz komunalnego, nienad...