Z Wojciechem Koneckim, dyrektorem generalnym CECED Polska, rozmawia Renata Drzażdżyńska

Jakie są cele, zadania i założenia Stowarzyszenia CECED Polska?
Jesteśmy związkiem pracodawców, członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów AGD – CECED. Naszym głównym statutowym celem jest reprezentowanie branży wobec organów państwa, administracji publicznej i samorządów terytorialnych. Poza tym prowadzimy studia i badania, zajmujemy się formułowaniem wspólnej polityki, utrzymywaniem kontaktów z kręgami opiniotwórczymi, konsumentami, przedstawicielami pracowników, środowiskami naukowymi oraz mediami.

Czy według Pana zawarty w ustawie wymóg odzysku 4 kg sprzętu elektronicznego i elektrycznego na mieszkańca jest możliwy do osiągnięcia?
Oczywiście, wszystko jest możliwe. Jest to tylko kwestią czasu i nakładów finansowych. Obawiam się jednak, że aby osiągnąć poziom 4 kg w 2008 r., czyli selektywnie zebrać 152 tys. Mg sprzętu elektronicznego, musielibyśmy w tak krótkim czasie zainwestować olbrzymie środki. Oprócz producentów, swój realny wkład musiałyby wnieść samorządy terytorialne, konsumenci, sieci detaliczne i przemysł recyklingowy, który będzie jedynym wielkim beneficjentem finansowym zaistniałych działań. Zastanawiając się, czy taki poziom jest do osiągnięcia, trzeba zanalizować wielkości rynku, co już częściowo na łamach „Recyklingu” robiłem. Należy brać pod uwagę średni czas życia produktu i uwzględniać, iż 15 ...