- czyli wydatki powiatów woj. podkarpackiego na ochronę środowiska w latach 1999-2002

Cz. I

Tomasz Kica
Jacek Strojny

Podkarpacie, podobnie jak pozostałe regiony południowej Polski, posiada liczne walory krajobrazowe i przyrodnicze. Fakt ten poczytać należy za niewątpliwą zaletę i szansę na poprawę dynamiki rozwoju regionu. Na całym świecie zasoby przyrodnicze stanowią jeden z czynników sprawczych progresu gospodarczego i motorów wzrostu koniunktury regionalnej.


Niestety, w Polsce walor ten jest zupełnie niedoceniany, a wręcz bagatelizowany, przez co szanse w obszarze potencjału przyrodniczego, jakim dysponują polskie regiony, zostają wykorzystane jedynie w marginalnym stopniu.
W 1999 r. region Podkarpacia podzielony został administracyjnie na 20 powiatów i cztery miasta na prawach powiatu (ów status uzyskały dotychczasowe miasta wojewódzkie: Rzeszów, Krosno, Przemyśl i Tarnobrzeg). W 2002 r. liczba powiatów uległa zwiększeniu, wskutek wyodrębnienia z dotychczasowych struktur administracyjnych powiatu leskiego.

Potencjał przyrodniczo-krajobrazowy
Podkarpacie ma powierzchnię 17 926 km² (tj. prawie 1,8 mln ha). Obszar o walorach przyrodniczych (prawnie chroniony) wraz z pomnikami przyrody oraz parkami krajobrazowymi zajmuje 862,5 tys. ha, tj. 48,1% powierzchni całego województwa podkarpackiego.
Podkarpacie, w związku z nie w pełni wykorzystanym potencjałem w obszarze posiadanych zasobów przyrodni...