Powiększenie chłonności składowiska
W Polsce najpewniej ograniczymy liczbę odpadów przekazywanych na składowiska. „Ograniczymy” to jednak nie oznacza „zupełnie zrezygnujemy”. Miejsce na składowiskach nadal będzie potrzebne. Jak je uzyskać? Jednym ze sposobów jest powiększenie już istniejących instalacji tego typu.
Przepisy unijne wdrażane do polskiego prawa stanowią, że kraje UE zobowiązane są do osiągnięcia do 2035 r. co najmniej 65-procentowego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. Celem regulacji jest też zmniejszenie do roku 2035 ilości składowanych odpadów do 10%, przy czym ustala się cele pośrednie tychże poziomów składowania: 30% wagowo rocznie w latach 2025-2029, 20% wagowo rocznie w latach 2030-2034 i 10% wagowo rocznie w 2035 r.
Rachunek ekonomiczny
Trzeba jednak zaznaczyć, że gospodarka odpadami rządzi się swoimi prawami, wśród których czołową rolę odgrywa czynnik ekonomiczny. Na dzień dzisiejszy unieszkodliwienie odpadów poprzez ich składowanie jest najtańszą metodą ich zagospodarowania i nic nie wskazuje na to, aby ten stan miał ulec zmianie. Pomimo coraz większej liczby powstających zakładów termicznego przekształcania odpadów czy coraz bardziej zaawansowanych sortowni odpadów oraz powstającej sieci biogazowni, a także wdrażania coraz nowszych ...