Jeszcze na początku XXI w. łódzka rzeka Ner, do której miasto odprowadza ścieki, była odrażającym kanałem o spalonych przez środki chemiczne brzegach. Dziś, dzięki podjętym działaniom, w rzece znów pojawiły się ryby, a w jej okolicach można spotkać bobra i czaplę.
Wiele lat minęło nim ochrona środowiska stała się ważnym elementem codziennego życia. Jeszcze do niedawna każdego dnia blisko 200 tys. m3 podczyszczonych mechanicznie ścieków płynęło Nerem, Wartą i Odrą do Bałtyku.
Początek budowy Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi (GOŚ) przypada na lata 70. XX w., jednak jej realizacja, głównie z powodu braku środków finansowych i odsuwania na drugi plan zagadnień ekologicznych, przebiegała bardzo powoli. Dopiero zjednoczenie Europy stworzyło szansę na przyspieszenie prac i zakończenie tej ważnej inwestycji.
Kamień węgielny
W 2001 r. Komisja Europejska udzieliła wsparcia dla projektu „Oczyszczanie ścieków w Łodzi, faza I”, który za zadanie priorytetowe uznał doprowadzenie do skutecznego oczyszczania wszystkich ścieków z łódzkiej aglomeracji. Po nawiązaniu współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Warszawie ruszyły prace przygotowawcze, a w 2004 r. przekazano plac budowy pierwszym wykonawcom robót.
Do chwili uzysk...