W ostatnim czasie obserwuje się dynamiczny rozwój wyspecjalizowanych firm wykonujących różnorodne czynności dotychczas realizowane przez zlecającego we własnym zakresie i przy pomocy własnych pracowników. Przykładem tego mogą być firmy świadczące usługi czystościowo-porządkowe, tzw. firmy sprzątające. W związku z charakterem działalności, opartej w głównej mierze na fizycznej pracy ludzi, osoby zarządzające takimi firmami, w pierwszej kolejności kładą nacisk na spełnienie wymagań prawa pracy i BHP. Kwestie związane z gospodarowaniem odpadami nie są w ogóle uwzględniane albo są realizowane tylko częściowo.
Tymczasem zgodnie z definicją zawartą w ustawie o odpadach (DzU z 2001 r. nr 62, poz. 628 z późn. zm., art. 3 ust. 3 pkt 23): „... wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa na świadczenie usługi stanowi inaczej”.
Z zapisu tego można jednoznacznie wywnioskować, że bezpośrednim wynikiem świadczenia usługi przez firmę sprzątającą jest uzyskanie statusu wytwórcy odpadów, a co za tym idzie, konieczność spełnienia ściśle określonych obowiązków. Za niespełnienie któregokolwiek z obowiązków wynikających z ustawy o odpadach zostały przewidziane kary grzywny lub aresztu.
W niniejszym opracowaniu wskazano sposób ich identyfikacji i spełnienia, zasygnalizowano ...