– Osiąganie odpowiednich poziomów recyklingu to wynik konsekwentnego działania zmierzającego do wypracowania efektywnego systemu zbiórki odpadów komunalnych w gminach, a także udoskonalania metod przetwarzania w instalacjach komunalnych. Wielu efektów nie uda się osiągnąć z dnia na dzień czy z roku na rok. Jednak w dalszym ciągu należy podejmować wszelkie możliwe działania, które choćby częściowo zrekompensują braki w dość krótkim czasie – ocenia Zuzanna Kamińska, ekspert Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie.

To szczególnie ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, wymogi dotyczące poziomów recyklingu krytycznie wzrosną w najbliższym czasie. Po drugie, polskie instalacje rozwijają się w nierównomiernym tempie. Pośród prymusów znajdują się ciągle liczne instalacje, które nie zdążyły dostatecznie się przygotować do spełnienia prawnych wymogów. Ekspertów i prymusów zapytaliśmy o rady dla tych, którzy nie zdążyli na czas przygotować się do rosnących wymogów recyklingowych.

Adaptacja unijnej dyrektywy 

Kłopoty wzięły się po części ze sposobu, w jaki wdrożono w naszym kraju unijną dyrektywę odpadową. Polska, tak jak inne kraje członkowskie UE, zobowiązała się do osiągnięcia poziomu recyklingu na pułapie 55% odpadów do ...