Rosnące wymagania ustawowe względem minimalnego odsetka recyklingu odpadów komunalnych, który każdego roku muszą osiągnąć gminy oraz związki międzygminne, wprost przekłada się na liczbę spraw odwoławczych, w których KIO rozpoznaje zarzuty dotyczące kontraktowego uregulowania wspomnianej materii w umowach o zamówienie publiczne. 

Wśród wydanych w bieżącym roku wyroków na uwagę zasługuje orzeczenie z 9 października 2024 r. (sygn. akt KIO 2942/24, KIO 2949/24, KIO 2953/24, KIO 2959/24, KIO 2963/24, KIO 2969/24), w którym Izba odniosła się do potencjału oddziaływania wykonawców zagospodarowujących odpady na osiągnięcie poziomów recyklingu względem wyodrębnionych frakcji odpadów komunalnych.

Kto jest zobowiązany?

Izba w wydanym wyroku uznała: „(…) mając na względzie, że osiągnięcie poziomów recyklingu odpadów zostało określone przez ustawodawcę, to nie stanowi naruszenia takie rozwiązanie, że w przypadku powierzenia wykonania zadań związanych z zagospodarowaniem odpadów wykonawcy przyjmują do realizacji również obowiązki związane z osiągnięciem poziomów recyklingu. W przeciwnym razie wykonawcy nie dokładaliby żadnych starań, aby te zadania wykonać, w szczególności w zakresie rozwijania metod sortowania i doczyszczania odpadów czy inwestowania w najnowsze technologie w in...