Pozostałości z sortowania i procesu MBP
Prawidłowe wyodrębnienie pozostałości z sortowania i procesu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia ograniczeń wprowadzonych przez przepisy Ustawy z 2012 r. o odpadach.
Warto przypomnieć, że art. 20 ust. 7 tej ustawy zakazuje przetwarzania odpadów poza obszarem regionu gospodarki odpadami komunalnymi, na którym zostały wytworzone. Uwzględniając postanowienia art. 20 ust. 8, oznacza to w praktyce zakaz przewożenia odpadów poza granice regionu ? o ile są przeznaczone do składowania (i tylko w takim wypadku). Dodatkowy wyjątek wynika z ust. 9 ? dopuszcza się zarówno przetwarzanie, jak i przywóz w wypadku przekazania takich pozostałości do instalacji zastępczej wyznaczonej poza regionem.
Ponadto należy uwzględnić przepis art. 23 ust. 2. Jeżeli odpady zostały prawidłowo zakwalifikowane jako pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, to nie wolno ich zbierać poza miejscem wytworzenia ? o ile są przeznaczone do składowania (i tylko w takim wypadku).
Odpad komunalny i kod odpadu
Podstawowa zasada głosi, że uznanie za odpad następuje w związku z oceną zachowania tzw. wytwórcy odpadów. Tym samym każdy następny tzw. posiadacz odpadów jest związany ta oceną. Odpad może przestać być odpadem jedynie poprzez dokonanie fizycznego unicestwienia (niektóre rodzaje unieszkodliwienia ? np. spalanie, popioły traktuje się jako nowy odpad tzw. II generacji...