Przy okazji 150 wydania „Przeglądu Komunalnego” przygotowaliśmy dla Czytelników niespodziankę. W tym wydaniu, obok Zeszytów Komunalnych, prezentujemy jeszcze jedno monotematyczne opracowanie. Jest to poniższy dodatek poświęcony pozwoleniom zintegrowanym w gospodarce odpadami. Został on opracowany pod redakcją dr. inż. Barbary Kozłowskiej. Życzymy owocnej lektury.
(red.)


Składowanie odpadów jest obecnie w Polsce najczęściej stosowaną, najprostszą i najtańszą metodą unieszkodliwiania odpadów. Z drugiej strony, tylko ok. 50% czynnych składowisk odpadów komunalnych jest zlokalizowanych i eksploatowanych zgodnie z obowiązującymi wytycznymi technicznymi. Pozostałe obiekty, pracujące od wielu lat, często nie spełniają żadnych warunków środowiskowych. Lokalizowane bez szczegółowego rozpoznania warunków hydrogeologicznych, nie posiadają żadnych uszczelnień i mogą zagrażać jakości wód podziemnych i otaczających gruntów.
Około 25% składowisk jest nieogrodzonych i nie ma stałego nadzoru. W tych przypadkach istnieje duże ryzyko podrzucania na składowiska takich odpadów, które nie powinny tam w ogóle trafiać. Większość z nich nie posiada instalacji do odgazowania (nie ma ich nawet w planie budowy). Brakuje również projektów rekultywacji.
Składowanie odpadów powinno być ostatnim elementem w łańcuchu przedsięwzięć mających na celu unieszkodliwianie odpadów. Strategię tę odzwierciedla nie tylko Dyrektywa Rady 75...