Idea partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), stosowana z powodzeniem w Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech, ma szansę stać się remedium na skutki globalnej recesji. Na gruncie polskim wdrożenie zasad współpracy PPP ma także na celu przełamanie barier, takich jak brak zaufania pomiędzy sektorami prywatnym i publicznym oraz niebezpieczeństwo podejrzeń o korupcję.

Do efektywnej realizacji PPP na gruncie polskim potrzebne są następujące narzędzia: regulacje prawne i instytucje aktywnie wspierające wdrażanie PPP jako możliwości pozyskania kapitału na inwestycje użyteczności publicznej.
 
Czytelne i jasne zasady
Założeniem Ustawy z 19. grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym jest stworzenie czytelnych i jasnych zasad nawiązywania współpracy PPP. Ustawa określa zasady współpracy podmiotu publicznego i partnera prywatnego w celu realizacji projektów inwestycyjnych z zakresu użyteczności publicznej, czyli m.in. mieszkalnictwa, służby zdrowia i infrastruktury (z uwzględnieniem gospodarki odpadami i ściekami). Wspólna realizacja inwestycji opiera się na takim podziale zadań, że każdy z partnerów wnosi do projektu to, na czym zna się najlepiej. Wnosi również takie zasoby, które są adekwatne do założeń projektu. Wkład własny ze strony jednostki samorządu terytorialnego stanowić może: część wydatków na realizację przedsięwzięcia, w tym sfinan...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?