Gospodarka odpadami to dziedzina szeroko uregulowana zarówno przez prawodawstwo wspólnotowe, jak i na poziomie wewnętrznego prawa polskiego. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 3 Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU nr 16, poz. 95) stanowi ona jedno z podstawowych zadań własnych gminy.

Zarówno na poziomie wspólnotowym, jak i w regulacjach wewnątrzkrajowych występuje wyraźna tendencja do narzucania coraz surowszych wymogów dotyczących technologii przetwarzania i składowania odpadów, w tym także odpadów komunalnych. Jest to związane z dominującym od pewnego czasu trendem poszukiwania rozwiązań przyjaznych naturze w szerokim spektrum dziedzin działalności państwa, a co za tym idzie – także samorządu. Wyrazem tych tendencji w prawie polskim są liczne nowelizacje ustaw (np. Prawo ochrony środowiska, ustawa o odpadach), dostosowujące je do prawodawstwa wspólnotowego.
Zgodnie z art. 16a Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (DzU nr 62, poz. 628), do obowiązkowych zadań własnych gminy należy w szczególności zapewnianie budowy, utrzymania i eksploatacji własnych lub wspólnych z innymi gminami czy przedsiębiorcami instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych albo zapewnienia warunków do budowy, utrzymania i eksploatacji urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych przez przedsiębiorców, a także zag...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?