Wprowadzenie dobrych, sprawdzonych szczepionek mikoryzowych do praktyki nasadzeń na terenach zieleni miejskiej, a szczególnie w pasach przydrożnych, jest w obecnych czasach absolutną koniecznością.

Większość współczesnych miast, zwłaszcza dużych aglomeracji, całą infrastrukturę przyrodniczą musi ?zaimportować? ze specjalistycznych firm szkółkarskich. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu produkcja tego typu roślin odbywała się często w tzw. leśnych szkółkach podokapowych. Oznacza to, że ówczesne drzewa ozdobne niejako wnosiły do miejskiego ekosystemu elementy mikroflory z leśnego środowiska. Dzięki temu dobrze rosły w miastach i nie stwarzały problemów adaptacyjnych, poza nielicznymi wyjątkami. Bardzo ważny element tej mikroflory stanowią grzyby, które tworzą z drzewami symbiotyczny układ, czyli mikoryzę (najczęściej ektomikoryzę).

Gęsta sieć grzybni

Mikoryza z definicji to tzw. grzybo-korzeń, czyli grzyby trwale zrośnięte z korzeniami roślin, które kształtują w przestworach międzykomórkowych tzw. sieć Hartiga. Na zewnątrz korzenia grzybnia tworzy w glebie bardzo gęstą sieć. Przykładowo na 0,25 m2 powierzchni lasu liściastego szwedzcy naukowcy odnotowali 2 tys. km strzępek grzybni. Obrazuje to ogromną gęstość siatki grzybni, co ma pozytywnie wpływa na pobieranie i zatrzymywanie wody glebowej, składników mineralnych w glebach ubogich lub na tworzenie agregatów glebowych (chodzi ...