Praktyczne aspekty rozliczania energii elektrycznej w kogeneracji
Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne od 1 lipca 2007 r. nałożyła na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek wynikający z wymagań dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie kogeneracji.
Celem podjętych działań jest stworzenie warunków do zrównoważonego rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego poprzez poprawę efektywności energetycznej i rozwój produkcji w układzie kogeneracji o wysokiej sprawności.
Rozliczanie kogeneracji
Zgodnie z ustawą określona część energii elektrycznej sprzedawanej w danym roku odbiorcom końcowym ma być wyprodukowana w kogeneracji o wysokiej sprawności. Potwierdzeniem realizacji tego obowiązku jest uzyskanie i przedstawienie do umorzenia świadectw pochodzenia (ŚP) z kogeneracji lub w przypadku ich braku uiszczenie opłaty zastępczej. ŚP wydawane są przez prezesa URE na wniosek przedsiębiorstw energetycznych, zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej. Za okres roku kalendarzowego sumaryczna produkcja energii w kogeneracji jest rozliczana przez przedsiębiorstwa w sprawozdaniu składanym prezesowi URE.
Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie obowiązek zagwarantowania pochodzenia energii elektrycznej z kogeneracji o wysokiej sprawności, obliczanej zgodnie z przyjętą, zharmonizowaną metodyką. Jej zasady zostały uszczegółowione w rozpor...