Praktyczne wykorzystanie arbitrażu w Polsce
Jak wynika ze statystyk, tylko niewielki odsetek spraw sądowych w Polsce rozpatrywany jest przez sądy arbitrażowe. Dzieje się tak z kilku względów.
Arbitraż, mimo zalet przedstawionych w artykule ?Sądownictwo polubowne (arbitrażowe)? (?Przegląd Komunalny? 3/2015) nadal w nieznacznym zakresie wykorzystywany jest jako droga rozwiązywania sporów. Na pierwszym miejscu ciągle jeszcze wymienić należy nikłą świadomość społeczeństwa co do istnienia tej drogi rozwiązywania problemów, a tym bardziej zasad, na jakich funkcjonuje sądownictwo polubowne. Po drugie, wciąż można zauważyć dużą dozę nieufności i liczne obawy przed kierowaniem spraw na drogę postępowania arbitrażowego, co jest pochodną wspomnianej nikłej znajomości reguł rządzących postępowaniem arbitrażowym.
Ponadto tendencja do popularyzowania tej drogi rozwiązywania sporów jest stosunkowo młoda. Budowa zaufania do alternatywnych w stosunku do państwowych instytucji wymiaru sprawiedliwości wymaga czasu. Stworzenie solidnych podstaw funkcjonowania arbitrażu wymaga przeświadczenia, iż jest to równorzędna instytucjom państwowym formuła sprawowania wymiaru sprawiedliwości, oparta na procedurach i ludziach dających gwarancje profesjonalnego i sprawiedliwego rozstrzygania powierzonych spraw.
W ostatnim czasie odnotować należy szereg działań zmierzających w tym kierunku. Wskazać można na trwające prace nad ustawą o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów (konsultacje spo...