Podgrzanie powietrza i utrzymanie komfortowej temperatury to rola systemu ogrzewania. Zgodnie z polskimi przepisami, każdy budynek przeznaczony do stałego przebywania ludzi powinien taki system posiadać.

Dostarczając energię do budynku, liczymy na utrzymanie odpowiedniej temperatury powietrza, czystości powietrza (wentylacji i podgrzania napływającego powietrza), zapewnienia ciepłej wody, odpowiedniego oświetlenia oraz zasilania urządzeń gospodarstwa domowego. Załóżmy, że za komfortową uważamy temperaturę odczuwalną wynoszącą 20-21°C. 

Temperatura odczuwalna

Co to jednak oznacza „temperatura odczuwalna”? W skrócie można przyjąć, że jest to średnia z temperatury powietrza oraz temperatury powierzchni otaczających przegród. Przykładowo, przebywając w pobliżu okna o temperaturze wewnętrznej powierzchni około 16°C i w powietrzu o temperaturze 20°C, odczuwalibyśmy te dwie składowe jako temperaturę odczuwalną wynoszącą około 18°C. Wynika z tego wniosek, że niewystarczająco zaizolowane ściany zewnętrzne nie tylko zwiększają „ucieczkę” ciepła, ale dodatkowo, ze względu na niską temperaturę na ich powierzchni, powodują, że odczuwamy zimno mimo temperatury powietrza wynoszącej 20°C.

Na tej samej zasadzie temperatura odczuwalna jest podwyższana przy zastosowaniu ogrzewania podłogoweg...