Ostatni rok w branży odnawialnych źródeł energii to w dużej mierze okres koncentrowania się na pytaniu o kształt projektowanej ustawy o OZE.
Jej treść, a w szczególności przewidywany system wsparcia dla „zielonych” źródeł, będzie determinował rozwój tego sektora energetyki w najbliższych latach. Niestety, na obecnym etapie kwestia wejścia w życie całego tzw. trójpaku energetycznego pozostaje otwarta. Przedłużające się prace legislacyjne nad pakietem ustaw z całą pewnością nie służą stabilności inwestycyjnej w Polsce. Czekając na ten projekt, warto poświęcić kilka słów zagadnieniu pośrednio z tym tematem powiązanemu, czyli kwestii tzw. bankowalności projektów wiatrowych (choć oczywiście można to rozpatrywać również w szerszym kontekście wszystkich instalacji OZE).
Czym jest „bankowalność”?
Samo pojęcie „bankowalności” jest niewątpliwie nie do końca poprawnym językowo neologizmem, pochodzącym od angielskiego sformułowania „bankability”. Nie doczekało się ono jednak u nas bardziej poprawnego odpowiednika. W praktyce oznacza to taki stan projektu inwestycyjnego (w interesującym nas przypadku farmy wiatrowej), który umożliwia podjęcie przez instytucję finan...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?