Problematyka amortyzacji środków trwałych, służących zbiorowemu zaopatrzeniu w wodę i zbiorowemu odprowadzaniu ścieków jest ściśle związana z zasadą „zanieczyszczający płaci”, zdefiniowaną w aktach prawnych Unii Europejskiej.
 
Zasada mówiąca, iż „zanieczyszczający płaci” jest jedną z głównych zasad wspólnotowej polityki w zakresie środowiska naturalnego (art. 174 traktatu WE) i znajduje zastosowanie na całym terytorium Wspólnoty. Zasada ta oznacza, że sprawcy szkód w środowisku powinni ponosić koszty zapobiegania tym szkodom lub naprawiania ich skutków. Oznacza to, że w większości przypadków przyjmuje się, iż nie powinno mieć miejsca publiczne finansowanie polityki środowiskowej, bowiem płacić winni za nią sprawcy zanieczyszczeń, jeśli tylko uda się ich zidentyfikować, co w przypadku odbiorców usług, mających podpisane umowy z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym, nie stanowi zazwyczaj problemu.
 
Prawo wspólnotowe i krajowe
Istnieją również szczegółowe przepisy wspólnotowe dotyczące poszczególnych sektorów gospodarki. Przykładowo można wymienić dyrektywę 2006/12/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odpadów, zgodnie z którą w zakresie gospodarki odpadami zasada „zanieczyszczający płaci” oznacza, iż koszty uni...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?