Pomiędzy człowiekiem, który coraz bardziej ingeruje w otaczające go środowisko, a różnego rodzaju zwierzętami dochodzi do konfliktów. W związku z tym pojawiają się sytuacje sporne, wymagające podjęcia działań zmierzających do usunięcia stanu zagrożenia wywołanego przez zwierzęta lub naprawienia szkody przez nie spowodowane.

Dużego znaczenia nabierają zatem przepisy, określające ramy prawne służące rozwiązaniu tych problemów. Niestety, podstawy prawne działań w tym zakresie nie są jednolite, a ich zróżnicowanie w dużej mierze jest następstwem różnego rodzaju zwierząt wyodrębnionych przez polskiego prawodawcę. Zgodnie bowiem z art. 2 Ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (DzU z 2003 r. nr 106, poz. 1002, z późn. zm.), można wyróżnić zwierzęta domowe, gospodarskie, wykorzystywane do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych, utrzymywane w ogrodach zoologicznych, wolno żyjące (dzikie) oraz obce faunie rodzimej.
 
Podział zwierząt
Obecnie źródłem najczęściej pojawiających się konfliktów są zwierzęta wolno żyjące, przez które rozumie się zwierzęta nieudomowione, żyjące w warunkach niezależnych od człowieka (art. 4 pkt 21 ustawy o ochronie zwierząt). Wśród nich mogą być jednak wyodrębnione trzy podstawowe ich rodzaje. Są to, po pierwsze, zwierzęta objęte ochroną gatunkową na podstawie...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?