Większość uczestników profesjonalnego rynku energetyki odnawialnej spotkała się w praktyce z sytuacją odmowy przyłączenia do sieci.
W przypadku do złożonych wniosków o przyłączenie instalacji wiatrowych można szacować, iż warunki przyłączenia otrzymało ok. 10% wnioskodawców. Jeszcze mniejsza jest ilość faktycznie zawartych umów o przyłączenie.
Czy można w świetle prawa odmówić przyłączenia OZE do sieci? W jakich okolicznościach? Autor podjął próbę odpowiedzi na tak postawione pytania.
Nie ulega wątpliwości, iż ustawa Prawo energetyczne (dalej P.e.) ustanawia w artykule 7 ust. 1 zasadę, iż operator systemu elektroenergetycznego ma obowiązek przyłączania podmiotów ubiegających się o przyłączenie.
Przesłanki publicznoprawnego obowiązku przyłączenia
Obowiązek przyłączenia aktualizuje się przy tym w wypadku kumulatywnego spełnienia przesłanek z art. 7 ust. 1-3 P.e.:
· złożenia wniosku o przyłączenie do przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją energii. Od czasu wejścia w życie nowelizacji P.e. z 8 stycznia 2010 r. wymogiem, który pozwala operatorowi rozpatrywać wniosek o przyłączenie, jest również wpłata zaliczki na poczet przyłącze...