Do końca 2001 r. zainstalowanych zostało w Niemczech ponad 11000 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 8700 MW. Energetyka wiatrowa stanowi doskonały przykład, iż szybki rozwój odnawialnych źródeł energii jest możliwy. Konieczne jest jednak stworzenie warunków, w których źródła te mogłyby rzeczywiście konkurować z konwencjonalnymi źródłami energii.

Początki prawnego wsparcia rozwoju OZE


Pierwsza niemiecka ustawa w sprawie obowiązku pobrania prądu ze źródeł odnawialnych do wspólnej sieci przesyłowej (Stromeinspeisungsgesetz) uchwalona została 7.12.1990 r. Przewidywała ona, że wspieraniu OZE służyć będą dwa powiązane ze sobą obowiązki, mianowicie obowiązek pobrania do sieci „zielonego prądu“ oraz obowiązek zapłaty. Adresatem tych obowiązków były przedsiębiorstwa sieciowe, a w praktyce te, których sieci znajdowały się najbliżej elektrowni produkującej energię ekologiczną.
Zakres przedmiotowy powyższej ustawy objął obiekty wykorzystujące z jednej strony siły natury: wody, wiatru, słońca, a z drugiej energię tkwiącą w biomasie czy też w odpadach z wysypisk śmieci. Na uprzywilejowanej pozycji znalazły się jednak wyłącznie małe źródła energii (o mocy znamionowej nie wyższej niż 5 MW), pod warunkiem, że należały co najmniej w 75 procentach do inwestora prywatnego, a nie ...