Rola prawników w systemie gospodarki przestrzennej z natury rzeczy bywa zróżnicowana. Najczęściej są reprezentantami konkretnych podmiotów zaangażowanych w realizację lub odpowiednio blokowanie konkretnych inwestycji. Prawnicy mogą więc zarówno pomagać chronić ład przestrzenny, jak i pogłębiać przestrzenny bezład.

Zawodowe relacje prawnika z problematyką związaną z prowadzeniem gospodarki przestrzennej są zróżnicowane. Z jednej strony stara się on zajmować przedmiotową problematyką np. od strony naukowej i badać w szerszym kontekście zachodzące procesy, przede wszystkim z perspektywy niesprawności władz publicznych. Z drugiej strony może być zaangażowany w różne sprawy administracyjne, dotyczące interpretacji dokumentów planistycznych, ustalania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu lub uzyskiwania pozwoleń na budowę. W zdobywaniu doświadczeń pomocne bywają szkolenia z prawnych uwarunkowań planowania przestrzennego dla pracowników organów administracji publicznej, radców prawnych, adwokatów, zarządców nieruchomości, pośredników w obrocie nieruchomościami oraz rzeczoznawców majątkowych.
Z uwagi na konieczność reprezentowania interesów różnych stron, w tym inwestorów, prawnicy nie zawsze są w dostatecznym stopniu wyczuleni na problematykę związaną z ochroną ładu przestrzennego. Wydaje się, że wręcz przeciwnie, ich zadaniem często bywa wymuszenie, nie zawsze w zgodności z jego wymogami, realizacji konkretnej inwestycji. Z tego powodu...