Ciepłownictwo systemowe stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z transformacją niezbędną do sprostania unijnym celom klimatycznym. Głęboka modernizacja branży to także warunek konieczny do stabilizacji rosnących cen ciepła. 

Tymczasem sektor od lat jest w fatalnej kondycji ekonomicznej, która uniemożliwia realizację inwestycji szybko transformujących sektor. Poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw ciepłowniczych to jedyny sposób na zdobycie niezbędnego kapitału. Dlatego Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie już dziś proponuje najpotrzebniejsze zmiany legislacyjne, które możliwe są do wdrożenia w ciągu kilku miesięcy, a które natychmiast poprawią sytuację przedsiębiorstw i pozwolą skupić się na wdrażaniu zmian systemowych. 

Reset paliw kopalnych

Na ostatnim Szczycie Klimatycznym za jedną z głównych przyczyn globalnego ocieplenia uznano paliwa kopalne (czyli ropę naftową, gaz ziemny i węgiel), a przedstawiciele 198 krajów uczestniczących w konferencji uzgodnili plan odejścia od nich. Według prognoz, dzięki temu globalna emisja gazów cieplarnianych zmniejszy się o 43% do 2030 roku i o 60% do 2035 roku (w porównaniu z emisjami z roku 2019). Przepisy unijne mówią, że już za kilka lat do budynków nie będzie można dostarczać ciepła, które nie jest ciepłem zielonym, odpadowym bądź pochodzącym z instalacji uz...