Prawo dla ciepłownictwa pilnie do zmiany, cz. 2
Ciepłownictwo systemowe stoi przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z transformacją niezbędną do sprostania unijnym celom klimatycznym. Wracamy do podjętych w ubiegłym numerze „Przeglądu Komunalnego” rozważań na temat koniecznych zmian w prawie.
Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie pracuje nad propozycjami systemowych rozwiązań, ale już teraz proponuje zmiany najpotrzebniejsze, które wymagają szybkiego działania i możliwe są do wdrożenia w ciągu kilku miesięcy.
Efektywność energetyczna
Wśród najpotrzebniejszych zmian, wymagających szybkiego działania, wymienić należy poprawę funkcjonowania mechanizmów regulacyjnych związanych z efektywnością energetyczną. System wsparcia poprawy efektywności energetycznej, bazujący na formule świadectw efektywności energetycznej, potocznie zwanych białymi certyfikatami, do tej pory nie przynosi oczekiwanych efektów. Polska nie zrealizowała celu oszczędności energii finalnej na okres do 2020 roku na poziomie 20% i może nie dotrzymać kolejnego progu – 32,5% do grudnia 2030 r. Dlatego Izba proponuje uproszczenie procedur wydawania białych certyfikatów przez URE, a także istotne rozszerzenie katalogu przedsięwzięć przynoszących efekty w zakresie poprawy efektywności energetycznej czy uwzględnienie kosztów wynikających z ustawy o efektywności energetycznej w taryfach przedsiębiorstw ciepłowniczych.
...