Zbigniew Kamieński, zastępca dyrektora, Departament Bezpieczeństwa Energetycznego, Ministerstwo Gospodarki i Pracy

Dyskusja nad ustawą o OZE wznowiona

Po blisko rocznych pracach największa nowelizacja Prawa energetycznego została praktycznie zakończona. 1 marca br. Komisja Gospodarki Sejmu RP rozpatrzyła poprawki Senatu, a 4 marca odbędzie się* w Sejmie głosowanie nad tymi poprawkami.


Następnie ustawa skierowana zostanie do podpisu prezydenta RP. Bardzo ważną informacją jest fakt, że Senat przyjął poprawkę dotyczącą sposobu ustalania wysokości opłaty zastępczej, która wyznacza poziom opłacalności inwestowania i stopień ryzyka związanego z udzielaniem kredytów na przedsięwzięcia dotyczące energetyki odnawialnej (patrz „Czysta Energia” 2/2005). Poprawka ta została także rekomendowana przez Komisję Gospodarki i mam nadzieję, że zostanie ostatecznie przyjęta na posiedzeniu plenarnym Sejmu 4 marca br.
Wielkie zainteresowanie w kraju i wśród inwestorów zagranicznych, jakie towarzyszy zmianom polskiego prawa w zakresie regulacji dotyczących OZE, wskazuje, że w najbliższych latach powinniśmy być świadkami dynamicznego rozwoju tego sektora energetyki. Nie jest to teza gołosłowna. Wynika z wielu przeprowadzonych rozmów i spotkań. Polska ma dobre warunki do rozwoju energetyki odnawialnej, dla wielu inwestorów zagranicznych jest bardzo atrakcyjnym nowym członkiem UE Jednakże, aby inwestowanie miało faktycznie miejsce, musi być o...