Na Wydziale Prawa i Administracji UAM w Poznaniu w dniach od 31 marca do 1 kwietnia 2011 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Prawa Energetycznego – International Conference on Energy Law, zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań.
Uczestnicy konferencji mieli okazję posłuchać wypowiedzi i opinii specjalistów dyskutujących nad kwestią zmian, jakie zachodzą w sektorze prawno-energetycznym w związku z implementacją unijnych dyrektyw w marcu 2011 r. Tematyka skupiała się głównie na III pakiecie energetycznym Unii Europejskiej, prawnych aspektach rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii oraz rynku paliw płynnych.
Pierwszy z czterech paneli dyskusyjnych poświęcono elektroenergetyce. Jego problematyka koncentrowała się na kwestiach  unbundlingu oraz transgranicznej wymiany energii elektrycznej. Jednym z prelegentów była Olivia Woolley z Uniwersytetu Groningen w Holandii, która wygłosiła referat „Pełny rozdział właścicielski – rozwiązania prawne przyjęte w Holandii a III pakiet energetyczny”. NatomiastArtur Różycki, prezes Zarządu ENEA Operator, zastanawiał się nad tym,kiedy powstanie wspólny rynek energii elektrycznej.
Podczas drugiego dnia konferencji poruszona została kwestia odnawialnych źródeł energii, w szczególności wpływu regulacji pakietu energetyczno-klimatycznego na rozwój OZE, a także problemów prawnych i barier w inwestowaniu w elektrownie wiatrowe oraz biogazowe. Bogusław Sonik, deputowany Parlamentu Europejskiego, omawiał sytuację wzrostu wykorzystania OZE w polskiej energetyce. „Energetyka wiatrowa jako sposób na biznes” – taką propozycję rozważał Wojciech Sztuba (partner zarządzający, TPA Horwath).
Równolegle do paneli dyskusyjnych odbywały się całodniowe szkolenia skierowane do profesjonalistów z branży energetycznej. Szkolenia miały na celu poszerzenie tematyki konferencji, jak również stanowiły niepowtarzalną okazję do uzyskania informacji o wybranych problemach prawnych, z którymi muszą zmierzyć się wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne funkcjonujące na rynku energii w Polsce.
Przedsięwzięcie przyciągnęło szeroki krąg uczestników: specjalistów w dziedzinie prawa energetycznego, prawników, przedstawicieli przemysłu energetycznego, a także zainteresowanych tematyką studentów. Nie zabrakło również gości z zagranicy. Ta profesjonalna i międzynarodowa konferencja miała na celu uświadomienie jej uczestnikom, że każdy z nas jest zaangażowany w problemy o charakterze prawno-energetycznym – zarówno specjaliści, jak i zwykli obywatele.
(kr)